Lekce 10
Od začátku až do konce
„Uvědomit si že život je premiéra a repríza se nekoná, je velmi důležité!“
Josef Sláma
Vznik nového života
Protiklady se přitahují
Bez těchto dvou protipólů (plus a mínus) by v přírodě neexistoval žádný pohyb. Žena je symbolické minus, pasivní element, který reprezentuje alchymistické prvky země a voda zatímco. zatímco muž a symbolické plus a element aktivní, představující alchymistické prvky vzduch a oheň.
Mužské a ženské elementy se vzájemně přitahují a zároveň mezi nimi vzniká napětí, bez kterého by neexistoval proces plození nového života. Sexualitu a sexuální přitažlivost obou pohlaví zařazujeme do okruhu jater. Jaterní buňka reprezentuje proces tvoření: je neuvěřitelně promyšlenou továrnou na součástky, geneticky dané proteiny. Bez tohoto procesu by v organismu neexistovala výměna starého za nové, tedy regenerace.
Orgány které patří k okruhu jater jsou ty, které jsou vidět (játra-zrak)
- u ženy klitoris, stypké pysky pochva a prsa
- u muže je to šourek a penis
Pohlavní orgány, které vidět nejsou patří do okruhu ledvin
- u ženy děloha, děložní čípek, vaječníky a vejcovody
- u muže prostata, varlata, nadvarlata, chámovod a semenný váček.
U muže přitom převažuje jaterní okruh u ženy okruh ledvin.
„Muž a žena - jak by si ti dva mohli rozumět? Vždyť oba chtějí něco úplně jiného: muž chce ženu a žena chce muže."
Frigeys Karinthy
Endokrinní systém
Endokrinní systém je hlavním počítačem těla
který prostřednictvím uvolňováním hormonů např. steroidů, neurotransmiterů, serotoninů či enzymů buňkám v těle říká jak mají fungovat. Endokrinní žlázy, jsou žlázy s vnitřní sekrecí, které tvoří vnitřní výměšky (např.hormony atd) a vylučují je přímo do krve nebo do lymfatického systému, aby cirkulovali celým tělem a zároveň jsou endokrinní žlázy jako například slinné žlázy vytvářející vnější výměšky, které se potom dostávají do epitelových buněk přímo nebo kanálkem.
Je velmi těžké říci, která z našich žláz je nejdůležitější, protože všechny tkáně v těle spolu úzce souvisí. Nicméně asi 75% všech symptomů „chorob” lze přisuzovat poškození endokrinního systému. K nim mimo jiné patří špatné zužitkování vápníku, způsobující skoliózu, deprese, oslabení pojivových tkání, křečové žíly atd. a snížená produkce steroidu má za následek např. fibrocystické problémy, fibromyalgii, cysty cholesterolový povlak apod.
Nejdůležitější endokrinní žlázy jsou:
- nadledviny
- slinivka
- brzlík
- štítná žláza
- příštítná tělíska
- varlata/ vaječníky
- hypofýza
Ještě před 10 až 25 lety jsme se setkávali s chronickými anebo degenerativními chorobami způsobené, poškozením těchto žláz hlavně u starších osob. Dnes vinou životního stylu, nevhodné stravy a především genetických poškození jsou tyto žlázy oslabené tak, že už i nemluvňata trpí chronickými a degenerativními chorobami.
Pro zdraví fyzického těla jsou endokrinní žlázy nepostradatelné. Všechny tkáně v našem těle se vzájemně ovlivňují, proto bychom měli na tělo pohlížet jako na celek, jenž usiluje o zdárné fungování všeho.
Pohybový aparát
Pohybový aparát lidského těla zahrnuje všechny struktury, které člověku umožňují nejen pohyb, ale i aktivní udržování (nejen vzpřímené) polohy. Kromě držení těla a udržování jeho základního tvaru svalový a kosterní systém rovněž chrání před poškozením některé životně důležité orgány, jako jsou například srdce nebo plíce.
Svalový a kosterní systém tvoří opěrnou soustavu těla a je zodpovědný za veškerý jeho pohyb, proto se také označuje jako pohybový a opěrný aparát. Tento pojem zahrnuje kosti, klouby a svaly. Prvky pohybového aparátu dělíme na pasivní a aktivní.
Pasivní pohybový aparát:
- kosti
- chrupavky
- klouby
- vazy
- meziobratlové ploténky
Aktivní pohybový aparát:
- kosterní svalovinu
- šlachy
- šlachové pochvy
- tíhové váčky
- fascie
Pohybový a opěrný systém má i některé další role: například v kostní dřeni se vytvářejí krvinky, a páteří prochází mícha, která je důležitou součástí centrálního nervového systému. Kosterní svaly mají také vliv na metabolismus a imunitní systém.
Zuby
Zuby se nacházejí pod vlivem mateřského orgánu - ledvin. Jelikož do ledvin byla staročínskými lékaři lokalizovaná vrozená energie čchi, může být při její slabosti již vrozeně postižena zubní tkáň a zuby se mohou pak vytvářet z nekvalitního materiálu, důležitou úlohu hraje i genetika. Zubní tkáň může být značně poškozená i životním stylem, např. větší množství cukru nejen připravuje organismus o vápník, ale samozřejmě přispívá i k vytvoření, tak zvané ústní dysbiózy, kvasných produktů, kyselin a jiných mikrobiálních toxinů, které pak umožňují vzniku kazů či infekčních ložisek v zubech.
Zub se skládá ze skloviny, zuboviny a zubní dřeně a především v ní se mohou nacházet ložiska, která způsobuje její záněty, protože zub je zakotven v dásni zubními vazivy může být onemocnění způsobené ložisky vazivové tkáně příčinou onemocnění zubů a především bolestí. U systémových tkáních, jako je vazivo nacházející se všude v organismu je důležité vědět, že ložisko umístěné kdekoliv ve vazivové tkáni, může toxinem způsobovat reakci vazivové tkáně naprosto v jiné části těla.
V každém zubů se rovněž nachází zakončení trojklanného nervu s ním se setkáváme prakticky ve všech orgánech hlavy. Jeho větve se však dostávají i hluboko do krku a hrudní dutiny, kde mohou ovlivňovat srdce a další orgány. Trojklanný nerv zasahuje do mozku, kde jeho vlákna nejsou příliš vzdálená od emocionální struktur centrálního nervového systému a jeho dráždění, tudíž může vést i k emocionálním poruchám depresím a úzkostem.
